МВС Укрїни. Експертна служба
ВЕРСІЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ВАДАМИ ЗОРУ
uken
МВС Укрїни. Експертна служба

ДОСТОВІРНИЙ ВИСНОВОК - НАДІЙНЕ ДЖЕРЕЛО ДОКАЗУ!

Герб Рівненської області

Ще з дитинства ми усі пам’ятаємо цікаву розвиваючу і повчальну гру - пазли, яка вимагає посидючості, акуратності, терпіння і уважності. Щоб зібрати достатньо складний пазл, потрібно добре володіти просторовими характеристиками і уявою, здатністю перевертати картинку в умі, умінням знайти потрібний фрагмент. Саме такі якості необхідні в повсякденній роботі експертів-трасологів, яким майже не щодня доводиться збирати «пазли» для доказової бази досудового розслідування.


При вчиненні злочинів, а також у процесі їх готування чи приховування слідів нерідко відбувається розділення деяких об'єктів на окремі частини. Такі об'єкти дуже різноманітні. Це й відокремлені частки знарядь злому й інструментів, і розбиті віконне скло, посуд, розсіювачі фар, і розірвані документи, і шматки деревини, пластмасових виробів, і частини одягу злочинців і потерпілих тощо.


У таких випадках для доказування певних фактів необхідно встановити, чи є досліджувані об'єкти (уламки, осколки, обривки тощо) частинами одного предмета, одного цілого. Для цього експерту надаються всі вилучені частини передбачуваного єдиного цілого з точним зазначенням місця вилучення або одержання кожної з них (або окремих груп частин) та формулюється питання: чи становили знайдені частини єдине ціле (чи є осколки скла частинами розсіювача фар даного автомобіля, чи відколота дана тріска від певного поліна та ін.)?
Як приклад, на одному з автошляхів області сталася дорожньо-транспортна подія. Під час проведення огляду місця події на ділянці проїжджої частини виявлено та вилучено незначні за розміром фрагменти скла, а в подальшому встановлено транспортний засіб з пошкодженою блок-фарою, ймовірно причетний до ДТП.


Під час дослідження площин та ліній розділення блок-фари та фрагментів скла встановлено збіг мікрорельєфу ліній розділення, що стало доказовою для ідентифікації транспортного засобу, який скоїв ДТП.
Або громадянин, збуваючи підроблені купюри євро, під час затримання порвав їх на дрібні частинки. Після зіставлення ліній розділення купюр та в подальшому проведення технічної експертизи документів вдалося довести вину особи у скоєнні злочину.


Отже, незважаючи на всі хитрощі яких припускаються злочинці з метою маскування своїх дій, експертам-трасологам вдається отримати з розрізнених елементів єдину картину та відтворити умовну цілісність об’єкту предмету скоєння злочину.

Рівненський науково-дослідний
експертно-криміналістичний центр МВС України